DRESS CODE

Współczesny świat kocha wszystko co piękne, estetyczne, eleganckie. Właściwy, profesjonalny wizerunek stał się wizytówką i wymogiem każdej firmy, czy przedsiębiorstwa, które chce się liczyć na arenie biznesowej.
Czy wygląd ma znaczenie? czy ważne jest to jak wyglądamy na co dzień a zwłaszcza w kontaktach biznesowych? Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że tak!
Wygląd odgrywa istotne znaczenie w wielu środowiskach. Moda towarzyszy nam wszędzie, mówi się o nie w mediach, kolorowe czasopisma wciąż podsuwają nam nowe inspiracje i pomysły na siebie.
Ile razy stawałaś/eś przed szafą i nie wiedziałaś w co się ubrać? Szczególnie wtedy gdy spotkanie ma charakter oficjalny, kiedy idziesz załatwić ważną sprawę.

 

Dlaczego warto dobrze wyglądać?

  • Liczy się pierwsze wrażenie –  stare przysłowie mówi “Jak Cię widzą, tak Cię piszą”.  Najważniejsze jest to, żeby pamiętać, że pierwsze wrażenie robisz tylko jeden raz, a według badań mamy jedynie 10 sekund na to, żeby zrobić pierwsze dobre wrażenie. Ludzie oceniają siebie nawzajem po pierwsze przez pryzmat wyglądu. Lepiej też czujemy się wśród osób zadbanych, dobrze ubranych. To jak wyglądamy wpływa na to jak oceniają nas inni i jak nas traktują. Jeśli wyglądamy profesjonalnie i odpowiednio do sytuacji, to również tak jesteśmy traktowani.

Czy wyobrażacie sobie pracownika w banku, który ubrany jest w wytarte spodnie, spraną koszulę, bez krawata, w sportowe buty?
Albo prawnika, który reprezentuje nas w sądzie, a jest ubrany w sportowe ubranie lub t-shirt?, czy byłby traktowany poważnie?

  • Twój odpowiedni wygląd tworzy Twój wizerunek oraz wizerunek Twojej firmy. Swoim ubraniem wyrażamy szacunek dla innych, dajemy sygnał, że jesteśmy profesjonalistami.

Dobrze dobrany strój to element naszego wizerunku. Jest tam samo istotny, jak wiedza, którą posiadamy, jak gesty, które wykonujemy. To element naszego wizerunku i stylu.

  • Najpierw opakowanie, potem reszta… – zanim cokolwiek zdążymy powiedzieć, zastosować posiadana wiedzą itp. ludzie ocenią nas pod kątem zewnętrznego wizerunku, a dopiero w dalszej kolejności zwrócą uwagę “na wnętrze”.
  • Ubiór jest odbiciem naszego wnętrza .

Odpowiedni, godny zaufania wizerunek składa się z kilku wzajemnie powiązanych ze sobą czynników: wiedza, dobór słów, sposób mówienia, sposób artykulacji, gesty, mimika i dobór garderoby.

Dobry wygląd = dobrze skomponowana garderoba

3 PODSTAWOWE WARUNKI:

  • elegancki – skromny, w dobrym gatunku materiału i z dbałością o szczegóły i dodatki w myśl powiedzenia “Orły są szare a papugi pstrokate”,
  • klasyczny – bez ekstrawagancji i przesady, nadmiernego eksponowania ciała, na to możesz sobie pozwolić na spotkaniach nieformalnych,
  • spełniający zasady dress code.

DRESS CODE to zasady ubioru służbowego – etykieta ubioru i w Polsce od niedawna jest stosowana i nadal ewoluuje. Dopiero uczymy się, że zasady ubioru do pracy są niezwykle ważne i pomocne również w życiu prywatnym. Odtąd reguły doboru stroju stały się bardziej restrykcyjne i wymagające od pracownika gustu, elegancji i schludności. Należy pamiętać, że strój powinien być dostosowany do zajmowanego stanowiska, wizerunku i polityki firmy.

DRESS CODE to:

  • zasada etykiety ubioru w dobrym stylu,
  • restrykcyjne zasady doboru stroju,
  • wyraz gustu, elegancji, schludności,
  • strój odpowiedni do piastowanego stanowiska, wymogów środowiska, wizerunku i polityki firmy.

Pierwszym istotnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze garderoby to kolorystyka stroju.
KOLORY – mówią najwięcej o nas, barwy są nośnikiem emocji, mają wpływ na nasze samopoczucie, decydują o naszych doznaniach estetycznych oraz wpływają na naszą oceną otoczenia i ocenę przez otoczenie.
Ubierajmy się w swoje kolory, wówczas wyglądamy, bardziej świeżo i młodo, nasza twarz promienieje. Ponadto wzbudzamy sympatię i zaufanie.

Sposobem na poznanie swoich kolorów jest analiza kolorystyczna, która jest podstawą przy kreowaniu własnego wizerunku i stylu.Każdy z nas ma przypisaną dla swojego typu urody paletę barw. Przy dokonywaniu analizy kolorystycznej bierzemy pod uwagę: naturalny kolor włosów z dzieciństwa, kolor oczu, kolor warg, kolor znamion oraz piegów, karnację skóry, oraz reakcję na słońce.
Typy urody są podzielone według czterech pór roku: WIOSNA, JESIEŃ (ciepłe), LATO, ZIMA (chłodne). W ten sam sposób dzielimy chusty kolorystyczne, które przykładamy do twarzy i obserwujemy reakcję na odpowiednie kolory.

Przy właściwych kolorach nasza twarz promienieje, oczy i usta są uwidocznione na pierwszym planie, mają intensywniejszy kolor a wszelkie niedoskonałości naszej cery są mniej widoczne. Przy kolorach niewłaściwych wyglądamy blado, oczy i usta zlewają się z całą twarzą, a wszelkie niedoskonałości cery są bardziej widoczne.
Dobierając strój biznesowy powinniśmy pamiętać o tym, że kolory powinny być stonowane, najlepiej łączyć ze sobą maksymalnie trzy kolory i stopniować je. Stonowane barwy nie spowodują rozproszenia uwagi u naszych rozmówców. Najciemniejszym elementem garderoby powinien być kostium u Pań, a garnitur u Panów. Najjaśniejszym elementem powinna być koszula, zaś krawat lub apaszka powinny być w odcieniach pośrednich.
Najlepiej dobrane kolory w stroju biznesowym to: granat, niebieski i odcienie szarego.
Kolor czarny zarezerwowany jest tylko na specjalne okazje i można go zakładać wyłącznie na wieczorne spotkania, bankiety.
Źle odbierane kolory w biznesie to: beże, zielenie, żółty, pomarańcze, rudości, łosoś- są mało eleganckie, nieprofesjonalne i niewzbudzające zaufania. Kolor czarny zarezerwowany jest na wyjątkowe i specjalne okazje i uroczystości. Połączone z białą koszulą na co dzień może wyglądać pretensjonalnie, nudnie i pospolicie.

Co oznaczają wybrane kolory?:

  • biały – uczciwość, czystość,
  • czarny – elegancja, ekskluzywność,
  • granat – konkretność energiczność,
  • niebieski – zaufanie,
  • czerwony – duże aspiracje, pewność siebie,
  • beżowy – styl, takt, zaufanie…ale wyrażają również niepewność,
  • szary – kompetencja, szacunek,
  • odcienie fioletu – wrażliwość uduchowienie

Oprócz koloru duże znaczenie ma także krój ubrania, który powinien być dopasowany do sylwetki, powinien podkreślać i modelować sylwetkę. Nie powinien nadmiernie eksponować ciała. Najlepiej sprawdzają się klasyczne kroje, ubrania powinny być bliższe ciału.

Oto kilka rad, które uchronią Was przed popełnieniem modowych błędów.

KOBIETY

1. Jeśli idziesz na ważne spotkanie lub rozmowę o pracę to włóż kostium. Kostium powinien mieć klasyczny krój, marynarka powinna być zapinana na jeden guzik i powinna być dopasowana w talii. Nie wkładaj marynarki na zamek – jest mniej elegancka. Pamiętaj, że spódnica nie może być zbyt krótka max. 2 cm nad kolano. Unikaj spodni – są mniej eleganckie niż spódnice.

2.Ubieraj się w swoje kolory – w spotkaniach biznesowych zrezygnuj z czerni, ponieważ jest ona zarezerwowana na wieczór i na ekskluzywne okazje. Dla wielu osób czerń kojarzy się z żałobą, z czymś mrocznym, niedostępnym. Czarny kolor uwydatni Twoje mankamenty w urodzie, pokaże zmęczenie na twarzy, nie doda Ci uroku a wręcz przeciwnie może zadziałać na Twoją niekorzyść. Czerń włóż na bankiet, bal, przyjęcia, które odbywają się po godzinie 18.
Czarny kolor zastąp granatem, odcieniami stonowanego niebieskiego, odcieniami szarości, popieli, możesz też włożyć kostium w kolorze śliwki, przydymionego różu. Jeśli musisz być na tym spotkaniu widoczna lub będziesz zabierać głos to nie wybieraj kremowego kostiumu.
Przy ważnych spotkaniach unikaj, ubrań w kolorach: zieleni, pomarańczy, rudego, brązu.
Kiedy chcesz wyglądać wiarygodnie włóż niebieską koszulę.
Bluzka i kostium powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Na oficjalne spotkanie nie zakładaj bluzek z żabotami lub kokardami.

3. Pamiętaj, że najważniejsze są: torebka, buty i dodatki, czyli biżuteria, okulary, akcesoria biurowe.
Dodatki powinny być również z wysokiej jakości materiałów, dobre, markowe. Zachowaj umiar w biżuterii (max. dwa elementy).
Zawsze zakładaj rajstopy nawet w letnie upalne dni oraz buty z zakrytymi palcami (jedynie pięty mogą być odsłonięte pod warunkiem, że stopy są zadbane). Pamiętaj o starannym makijażu (powinien być delikatny i podkreślający oczy) i starnnej fryzurzeZdjęcie wyżej http://novamoda.blox.pl/html

MĘŻCZYŹNI

1. Garnitur z dobrej jakości wełny, najlepiej w odcieniach szarych lub granatowy (czarny na wyjątkowe okazje), koszula dobrej jakości z mankietami zapinanymi na guziki (spinki tylko na specjalne okazje), gładka, krawat w stonowanych odcieniach bez wzorów.

2. Kilka żelaznych zasad

  • 2 palce – szerokość przerwy między połami rozpiętej marynarki,
  • 8 – 8,5 cm – szerokość krawata,
  • 1 cm – kołnierzyk koszuli nad kołnierzem marynarki,
  • 1 rozcięcie – tył marynarki,
  • na dwa guziki,
  • czyste buty,
  • dobrej jakości dodatki,
  • pasek dobrany do koloru butów,
  • zadbane paznokcie.

7 Comments

  1. Renata Zarzycka 17 May 2011
  2. Anna 17 May 2011
    • Justyna Radoń 17 May 2011
  3. Wiesia 17 May 2011
  4. Piotr 17 May 2011
  5. Justyna Radoń 18 May 2011
  6. Agata 12 September 2012

Leave a Reply